Как да перем кърпите си и защо?
Всичко започва с едно изплакване с оцет...Колкото и да е странно ще обясним защо.
Грижата за кърпите изглежда достатъчно лесна. Слaгате ги в пералнята и всичко е готово. Но, както се оказва, има малко повече от това. Ето какво споделя екипът на Izidream, за да бъдат кърпите ви меки и попиващи години напред.
Изперете преди употреба
Има хора, които директно употребяват закупеното. Съветът ни е първо да изперете кърпите с цел „отваряне на влакната“, за да бъдат по-попиващи. Новите кърпи често са покрити с омекотители, за да са приятни и меки на допир при закупуване, но това пречи на попивателната им способност. Измийте натрупването като добавите половин чаша оцет към цикъла на изплакване по време на първоначалното пране.
Избягвайте омекотители и сушилни, за да сте сигурни, че остават възможно най-абсорбиращи. Малко е парадоксално, тъй като омекотителите са създадени точно затова да се наслаждавате дълго на мекотата и приятното ухание на прането. Доказано е, че поради техните омаслители и силикон, ефектът е точно обратното в дългосрочен план. Сушилните с високата си температура правят хавлиените кърпи твърди, като влияят върху целостта на памучните нишки. Същият ефект е и, ако гладите на висока температура.
Най-добрият начин да ги перете
Лична преценка и предпочитание е колко често да перете кърпите си. Izidream също съветва това да се случва на всеки 3 до 4 дни. По-добре разделете белите от цветните. С времето, както всяка друга бяла материя, те също губи своя цвят. Но, в никакъв случай не използвайте белина. Тя разгражда влакната, вследствие на което материята изстънява и лесно се разкъсва.
Важно! Слагайте в пералнята малко количество кърпи, за да може да се изпират добре. Друг наш съвет е да ги перете отделно от другите дрехи, за да не полепват по тях влакна.
Как да направим отново кърпите си меки...с топки за тенис?
Запознати сме с няколко малки трика, които може да приложите без никакви усилия:
- Перете кърпите си на 30-40 градуса;
- Сипете по-малко перилен препарат, отколкото е описано на опаковката;
- Добавете по една чаша бял оцет на всеки шест седмици. Можете, също така, да смесите половин чаша сода за хляб с препарата, за да „отворите“ влакната и да почистите всякакви химикали или замърсявания. Тя помага за премахване и на неприятната им миризма;
- Колкото по-малко количество кърпи, толкова по-добре! В пералнята водата ще може да отмие не само мръсотията, но и препарата за пране. В сушилнята ще има достатъчно пространство, за да може топлият въздух да изсуши кърпите, оставяйки ги меки;
- Още един нестандартен трик...в сушилнята сложете няколко топки за тенис, които ще омекотят кърпите ви, като помагат да не се образуват топчета по тях;
- Ако не простирате, а използвате сушилня, изберете стадяща програма на ниска температура.
След пране
Независимо дали кърпите ви са простряни или сте използвали сушилня, преди да ги сгънете и приберете уверете се, че са изсъхнали много добре. Като излязат от пералнята, изтръскайте ги и опънете. В никакъв случай, не ги оставяйте да се сушат вътре в стаята, само навън или в банята. Влагата е предпоставка за развиване на мухъл и плесен, което от своя страна не е добре за здраве ви и води до астми. Също така, преди да хвърлите кърпите за пране в коша се уверете, че са сухи. Влагата задържа бактерии като омирисват и другите ви дрехи.